niedziela, 5 kwietnia 2015

Rynki Kapitałowe w marcu 2015

Rynek papierów dłużnych

Jak często bywa jednym z bardziej istotnych czynników kształtujących sytuację na rynku polskich papierów dłużnych skarbowych jest polityka. Dla naszego rynku liczą się trzy organizacje. Pierwsza, Rada Polityki Pieniężnej, obniżyła na początku marca główną stopę o 50 pkt. i zarazem zasugerowała, że więcej nie zrobi. Zasadniczo dla obligacji skarbowych korzystna jest sytuacja, kiedy stopy procentowe mają wejść w tendencję spadkową. Ponieważ rynek zawczasu wziął pod uwagę marcową obniżkę, w tej chwili najistotniejsze wydaje się, że nie powinno być już kolejnych.

Rynek akcji

Luty przyniósł zielony kolor na notowaniach dla inwestorów funduszy lokujących pieniądze na GPW. Warszawski Indeks Giełdowy podrożał o ponad dwa procent. Wzrosty napędzały średniaki i maluchy, jako że wskaźnik WIG 20 wzrósł tylko o 1%, kiedy wskaźnik sWIG80 niemalże o sześć procent. Oznacza to, że jak na razie 2015 rok dał odwrócenie trendów z roku 2014.. Prognozy dla światowych giełd zdają się poprawiać w bieżącym roku. 2015 rok da najprawdopodobniej niewielkie podkręcenie tempa wzrostu światowej gospodarki (według informacji MFW do 3,5% z 3,3% w 2014 roku). Jednakowoż w przeważającej części obszarów gospodarczych słusznie jest oczekiwać poprawy skumulowanych zysków.

Ceny nie są z grupy historycznie niskich, ale wg nas nie są na tyle wysokie by trzeba było się bać w środowisku niskich kosztów pieniądza z jakim mamy obecnie do czynienia. Równocześnie szczytowo nakręcone ceny obligacji w najważniejszych gospodarczo obszarach i związane z tym małe szanse na znaczny zarobek w segmencie dłużnym mogą odegrać pewną rolę w zwiększeniu zainteresowania akcjami.
Patrząc lokalnie sądzimy, że rośnie możliwość na utrzymanie przewagi mniejszych firm nad większymi przedsiębiorstwami. Wg Nas w tym pierwszym segmencie łatwiej o szybszą poprawę wyników, a wyceny nadal mogą być z dużym marginesem na zysk. Ceną za większy potencjał wzrostowy jest w tej sytuacji znacznie większe ryzyko, związane m.in. z większą podatnością na zmiany nastrojów wśród inwestorów i kierunku przepływu kapitału (więcej o tym w tym miejscu).

Gospodarka

Luty nie przyniósł żadnych wydarzeń, które mogłyby odmienić naszą ocenę perspektyw ekonomicznych dla Polski. Dalej konsekwentnie uważamy, iż na początku 2015 roku generalna sytuacja dla lokujących kapitał z nadzieją pozwala patrzeć w przyszłość, przy możliwości umiarkowanej poprawy w późniejszym czasie. Zgodnie z danymi z IV kw. ubiegłego roku, polska gospodarka rozrosła się o 3,1% r/r i był kreowany przez sprzedaż krajowa (wzrósł wówczas on o 3,1% rok do roku) i inwestycje, których dokonywały przedsiębiorstwa (+9% r/r). Czynnikiem, który obniżył skalę wzrostu było saldo wymiany z zagranicą (-1,5%). Później w ciągu roku 2015 można się spodziewać co najmniej utrzymania tempa wzrostu popytu wewnętrznego lub też małego przyspieszenia. Znaczna poprawa winna dotyczyć inwestycji, przede wszystkim dzięki wzrostowi ilości realizowanych projektów w infrastrukturze w ramach budżetu Unii Europejskiej na lata 2014-2020.
Handel zagraniczny: da się oczekiwać pewnej poprawy za sprawą coraz bardziej prawdopodobnego ocieplenia koniunktury w UE (przy czym raczej saldo wymiany handlowej ze „Wschodem” nie poprawi się po znacznym osłabieniu w 2014 roku). Ostatnio ciekawe wydarzenia dotyczyły obszaru polityki pieniężnej. Dzięki utrzymującej się deflacji (inflacja za styczeń 2015 roku -1,3%), oraz w związku z decyzjami licznych unijnych banków centralnych chcących zmniejszenia kosztu pieniądza, RPP na początku marca zmniejszyła główną stopę procentową z 2% do 1,5%. Przy okazji RPP oznajmiła, że była to decyzja kończąca niemal 3- letni cykl obniżek.
Realizacja tej deklaracji Rady zdaje się bardzo prawdopodobna i w najbliższym czasie nie należy się spodziewać zmian kosztu kredytu.